ANTALYALILAR CEMİL MERİÇ KÜTÜPHANESİNİ SEVDİ

ANTALYALILAR CEMİL MERİÇ KÜTÜPHANESİNİ SEVDİ

Kepez Belediyesi, eski Dokuma Fabrikasına enerji sağlayan köhne trafo binasını restore ederek kütüphaneye dönüştürdü. Yazar, çevirmen ve eğitimci merhum Cemil Meriç'in isminin verildiği kütüphane, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda kapılarını açtı. Şehrin en zengin kitap koleksiyonuna sahip olan Cemil Meriç Kütüphanesi, açıldığı günden itibaren büyük ilgi görmeye başladı. Kütüphane, çocuklardan gençlere, kadınlardan yaşlılara her yaş kesiminden ilgi görüyor.

50 bin kitapseveri ağırladı

100 bin kitapla okurlara kapılarını açan kütüphaneyi ziyaret edenlerin sayısı 70 günde 50 bine ulaştı. ‘365 gün 24 saat açık’  olan Cemil Meriç Kütüphanesi, Kurban Bayramı boyunca da hizmet verdi. Kütüphane, tatilde 3 bin 500 kişiyi ağırladı.
Bahçesinde zeytin ve servi ağaçları, çevresinde botanik park ile portakal bahçesi bulunan kütüphane, ziyaretçilerine zengin kitap koleksiyonu, şirin ortamı ve WİFİ, kafeterya imkânıyla ders çalışma ve kitap okuma imkânı sunuyor.

“Size daha ne kütüphaneler yapacağız”

Cemil Meriç Kütüphanesi’ne gösterilen ilgiden oldukça memnun olan Başkan Hakan Tütüncü, “365 gün 24 saat açık olan Cemil Meriç Kütüphanemiz, kitap tutkunlarının, gençlerin, okumaya ve öğrenmeye meraklı herkesin vazgeçemeyeceği şirin bir mekân oldu. Henüz açılalı üç ay olmadan kütüphanemiz 50 binden fazla hemşehrimize ev sahipliği yaptı. Siz yeter ki okuyun gençler. Size daha ne kütüphaneler yapacağız.” açıklamasına yaptı.

Antalya’nın en zengin kütüphanesi

Kepez Belediyesinin, Cumhuriyet’in 100. yılı için açmayı planladığı 16 kütüphaneden biri olan Cemil Meriç Kütüphanesi için Türkiye’deki en kapsamlı kitap bağışı kampanyası düzenlenmişti. Kütüphaneye, Türkiye’nin dört bir yanından 65 binin üzerinde seçkin eserlerinden oluşan kitap bağışı yapılmıştı. 200 bin adet kitap kapasitesi bulunan kütüphane, 100 bin kitap ile hizmet veriyor.

Müze kütüphane

Edebiyat müzesi özelliği ile Antalya’da ilk olan kütüphane,  eski Dokuma Fabrikası’nın güçlendirme ve restorasyon çalışması yapılan 1000 metre büyüklüğündeki trafo binasında kuruldu.Kütüphanenin yapımında trafo binasının geçmişine de saygı gösterildi. Hatıralarının yaşatılması amacıyla trafo binasının bazı elektrik aksamları korundu.

Elektrik sayaçları, ana elektrik kabloları kütüphanede sergileniyor. Başkan Hakan Tütüncü’nün isteği ile trafo binasının orijinal mozaikleri de, yerinde kalmaya devam ediyor. Trafo binasının dış cephesinin bir bölümü de  eski Dokuma Fabrikası’nın kapandıktan sonraki yıllarının hatırlanması amacıyla orijinal haliyle bırakıldı.MURGEM'E BAŞVURULAR BAŞLADI

ASSİM'DEN ESNAFA ÜCRETSİZ E-TİCARET EĞİTİMİ

MİNİK DOSTLARI KORUMAK İÇİN EĞİTİM ALDILAR

BARİSTA KURSU İLK MEZUNLARINI VERDİ

MURATPAŞA PERSONELİNE İLETİŞİM EĞİTİMİ

BAŞKAN TÜTÜNCÜ'DEN GENÇLERE ALTIN ÖĞÜTLER

ANTALYA DOĞA VE YÖRÜK ÇALIŞTAYI YAPILDI

MESLEK KURSLARI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

BAŞKAN ÖMER İŞLEK'TEN REKOR KİTAP BAĞIŞI

ÇOCUKLAR YETENEKLERİNİ OYUNLA KEŞFEDİYORLAR

KONYAALTI'NDAKİ OKULLAN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAŞ KREŞİ HİZMETE GİRDİ

EMO BAŞKANI TAT'TAN MAAŞ AÇIKLAMASI

SUR YAPI ANTALYA'DA TESLİMLER HIZ KESMİYOR

Trendyol Star Ödülleri’nin Eylül ayı sahipleri belli oldu

SUR YAPI TATİL EVLERİ ANTALYA'DA 4 MEVSİM TATİL

SUR YAPI ANTALYA'DA TESLİMLER TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Sur Yapı Tatil Evleri Antalya’da şimdi ikinci etap satışta

ANTALYA OSB'NİN VE ŞEHRİMİZİN GURURLARI

BAŞKAN TAT; “ELEKTRİK ZAMMI HERKESİ ÇİLEDEN ÇIKARDI”

SUR YAPI'DAN ŞİMDİ 'TAM EVİ, TAM ZAMANI' KAMPANYASI

ANTALYA'NIN EN YENİ CADDESİ 'SUR CADDE'DE TESLİMLER BAŞLADI